IFS

IFS

IFS-Największa fińska firma z branży budownictwa kolejowego stawia na IFS Applications™ 9

21 kwietnia 2015

Firma NFM Production Sp. z o.o., producent elementów wyposażenia ochronnego i odzieży dla żołnierzy, wdrożyła system IFS Applications™ w celu usprawnienia zarządzania procesami biznesowymi.

Spółka NFM Production Sp. z o.o., która jest częścią norweskiej grupy NFM, specjalizuje się w produkcji indywidualnego wyposażenia ochronnego dla wojska, sił specjalnych i policji.

Produkuje się tu m.in. kamizelki taktyczne oraz kamizelki kuloodporne wyposażone w ochronne płyty kompozytowe. Inne linie produktowe to szyta na zamówienie odzież polowa oraz elementy wyposażenia wojskowego, takie jak torebki, pasy, plecaki czy torby na broń. Wszystkie wyroby muszą spełniać bardzo rygorystyczne standardy dotyczące jakości, charakteryzując się m.in. trudnopalnością, odpowiednimi właściwościami maskowania zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz ergonomią.

SZYBKI ROZWÓJ, WIĘKSZE POTRZEBY
Od chwili rozpoczęcia działalności w roku 2001 firma NFM Production dynamicznie się rozwija. Początkowo spółka zajmowała się szyciem odzieży na zlecenie norweskiej centrali. Obecnie cały proces wytwórczy – od momentu pierwszego kontaktu z klientem poprzez etap projektowania i rozwoju wyrobu, doboru i zakupu surowców, produkcję, dostawę do klienta oraz obsługę posprzedażną – jest realizowany przez polską spółkę.

Szybki rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że używany wcześniej system informatyczny wspierający zarządzanie stał się niewystarczający w stosunku do potrzeb.

„Poprzedni system informatyczny wdrożyliśmy, gdy firma była znacznie mniejsza i potrzeby odnośnie tego systemu były zupełnie inne. Produkowaliśmy wtedy tekstylia i nie mieliśmy jeszcze rozbudowanego działu badawczo- -rozwojowego. Dokonaliśmy tak dużego skoku w naszym rozwoju, że dotychczasowy system ERP nie był w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb i stał się wręcz przeszkodą w dalszym rozwoju” – informuje Małgorzata Dombrowska, Prezes Zarządu NFM Production Sp. z o.o.

W połowie 2013 roku Zarząd NFM Production rozpoczął przygotowania do wdrożenia nowego systemu ERP. W ramach analizy przedwdrożeniowej zmapowano procesy i zdefiniowano obszary, w których występowały problemy z przepływem informacji.

„Prześledziliśmy wszystkie procesy realizowane od momentu otrzymania zamówienia aż po wysyłkę towaru do klienta. Uświadomiliśmy sobie, gdzie mamy kłopoty komunikacyjne i które obszary trzeba usprawnić oraz w jakim zakresie. Tak powstała docelowa mapa procesów, która stała się podstawą do wdrożenia nowego systemu ERP” – wyjaśnia Małgorzata Dombrowska.

WYBÓR IFS APPLICATIONS™
Poszukiwanie na rynku odpowiedniego dostawcy rozpoczęto pod koniec 2013 roku. „Zależało nam na wyborze rozwiązania, które zapewni długofalowy rozwój naszej firmy. Poszukiwaliśmy dostawcy, który jest obecny na polskim rynku i może zapewnić serwis rozwiązania oraz w razie potrzeby jego modyfikację” – informuje Małgorzata Dombrowska.

„W początkowej fazie procesu wyboru analizowaliśmy oferty kilkunastu firm oferujących swoje rozwiązania na rynku polskim. Do finalnych rozmów zostały wybrane systemy: SAP, Microsoft oraz IFS. Każdy z dostawców mógł zapoznać się z procesami przebiegającymi w naszej firmie na miejscu, w naszej siedzibie. Następnie na podstawie uzyskanych informacji zostały przeprowadzone szczegółowe prezentacje systemów i zaprezentowane oferty. Po porównaniu ofert podjęliśmy decyzję o wyborze systemu IFS Applications™, który najlepiej spełniał nasze warunki” – dodaje Małgorzata Dombrowska.

Prace wdrożeniowe rozpoczęły się w lutym 2014 roku i trwały 10 miesięcy. System obejmuje wszystkie kluczowe obszary działalności firmy: produkcję, gospodarkę materiałową, badania i rozwój, sprzedaż i marketing, a także finanse oraz kadry i płace. Spółka korzysta z ponad 160 licencji systemu, z których część stanowią stanowiska do raportowania operacji w produkcji i w magazynie.

SPRAWNE ZARZĄDZANIE PRODUKTEM
Wdrożenie systemu IFS Applications™ pozwoliło na usprawnienie zarządzania rozwojem produktu. Wcześniej było ono oparte na dokumentacji papierowej, a dostęp do informacji i ich współdzielenie było utrudnione. „Obecnie możemy monitorować pełny cykl rozwoju danego produktu – od projektu w dziale badawczo-rozwojowym po produkcję. Łatwo można dotrzeć do źródła informacji i sprawdzić, jak dany produkt ewoluował w czasie. System IFS Applications™ zapewnia pełną transparentność procesu wytwórczego i pełne śledzenie historii produktu” – podkreśla Małgorzata Dombrowska.

Produkcja w NFM Production odbywa się na indywidualne zamówienie, a różnorodność wyrobów, np. elementów odzieży – przy uwzględnieniu całej gamy różnych rozmiarów i wersji kolorystycznych – jest bardzo duża. Przy użyciu systemu IFS Applications™ można łatwo prowadzić i monitorować wersjonowanie produktów. Ze względu na specyfikę produkcji istotną korzyścią jest zapewnienie pełnego śledzenia przepływu materiałowego, wraz z jego parametrami jakościowymi, od rejestracji dostaw materiałów, poprzez wszystkie etapy produkcji, aż po dostawę do klienta.

plik 2

plik 1

InfoConsulting Sp. z o.o.